Úvod » Naše zvířata » Našli domov » Daryl

Daryl

Daryl je x rotvajlera. Je střední velikosti, ouška má postavená jako ratlíci, ocásek bohužel kupírovaný. Je to veselý puberťák, který miluje vše živé, jiné psy, kočky, prostě kluk do nepohody. S každým si chce hrát, proto je potřeba ho krotit při kontaktu s cizími psy, ne každý totiž reaguje stejně hravě jako Daryl. Je poslušný, umí chodit na vodítku a má přivolání, je zvyklý na pobyt v bytě, zvládá hygienu. Moc rád se koupe např. v rybníce, užívá si procházky. Při příjmu měl jako malé štěně zdravotní problémy. Vyšetření ukázalo na akutní zánět střev, který se zaléčil. Po zrentgenování pacek jsem dospěli k závěru, že musel být jako malý někde zavřený, zřejmě mu nebyl umožněn pohyb a kvalitní strava, a proto měl povolené šlachy a vazy, po nasazení kloubní výživy se začal pohybově Darylek velice lepšit. Pohybově omezen momentálně není, naopak běhá jako ďábel, je znát to, že měl šanci kloubní vývoj správně dohnat suplementy jako malý.

----------------------

Vyšetření ukázalo na akutní zánět střev, Darylek je na atb a dalších medikamentech. Zjistili jsme také, že mu činní problém používat levnou přední nožku. Bylo vidět, že pro pejska je spoustu věcí nových, užíval si pohyb, avšak zdeformované nožky na takovou zátěž nebyly připraveny, a tak ho začaly bolet, a Darylek se pohybu vyhýbal. Po zrentgenování pacek jsem dospěli k závěru, že musel být jako malý někde zavřený, zřejmě mu nebyl umožněn pohyb a kvalitní strava, a proto měl povolené šlachy a vazy. Nožky sice nejsou rovné, jak by měly být, ale po nasazení kloubní výživy se začal pohybově Darylek velice lepšit. Pohybově omezen v budoucnu tedy nebude, jediný problém mu dělá hygiena. Zřejmě v důsledku nedostatečné socializace a výchovy hygienu chápe pomaleji - ale pokroky dělá. Chce to proto trpělivost a doufáme, že se pro něj najde rodinka, která se ho i s těmito nedostatky ujme, protože po povahové stránce je to opravdu miláček :)

-----------

Co dokáže udělat se štěnětem zanedbání základní péče nebo podávání "hnusek" jako je Pedigree/Chappi? O tom jsme se bohužel opet přesvědčili s malým Darylem. Nejen, že byl začervený, ale má akutní zánět střev způsobený zřejmě náhodným podáváním zbytků či laciného krmiva. Malý je na medikaci, dietním krmivu a doufáme, že nebude mít trvalé následky jako je potravinová intolerance... Níže info z veteriny, obecně info o Darylovi najdete v popisku alba.
-----------
Daryl je zhruba čtyřměsíční štěně křížence. Už minimálně tři dny má průjem, který se majitelům nepodařilo zastavit ani Smectou ani dietními granulemi. Nevšimli si, že by měl průjem krvavou příměs, pes také hodně prdí. Daryl má velkou chuť k jídlu a nezvrací. Je aktivní, sliznice jsou růžové a vlhké.

Celkový výživný stav je zhoršený a pacient má zvětšené břicho. Palpačně je abdomen prohmatný, nebolestivý. Tělesná teplota je 39,4°C, což je pro štěně normální.

Z vyšetření krve byla zjištěna mírná anémie a eozinofilie, zvýšená aktivita ALP (což může být způsobeno jak růstem zvířete, tak i postižením střev), zvýšená hladina fosforu a snížená hladina celkové bílkoviny v krvi zároveň se snížením hladiny globulinové frakce.

Ultrazvukové vyšetření dutiny břišní odhalilo přítomnost menšího množství volné tekutiny, což opět může být pro štěně fyziologické, ale může to znamenat i vážné postižení střev nebo pobřišnice. Střevní stěny jsou mírně oteklé, peristaltika zachovaná, v tlustém střevě je přítomný plyn. Žaludek je silně naplněný. Játra mají normální echogenitu i strukturu, žlučník je naplněný a rozdělený tenkými septy, stěna žlučníku je normální. Slinivka břišní nebyla detekována.

Výše uvedené nálezy poukazují na postižení střev, které může mít pro pacienta závažné trvalé následky.

Vzhledem ke klinickému stavu Daryla (je veselý, není dehydratovaný, žere) bylo přikročeno k ambulantní léčbě kombinací antibiotik a prebiotik a podávání rehydratačního iontového roztoku.

Prognóza zůstává otevřená a bude záležet na tom, jak pacient zareaguje na terapii.
------------
Kdo by chtěl přispět Darylkovi na vet.vydaje, muže tak učinit na sbírkový účet: 2000725481/2010. Všem dárcům moc děkujeme!

 

Zpět na výpis

  • * cca 10/2016
  • 7 kg
  • odčervený
  • očkovaný
  • čipovaný
  • postup adopce po kliknutí zde