Úvod » O nás » Kastrační program Liberecko » Kastrační program pro kočky

Kastrační program pro kočky

 

V roce 2015 jsme oficiálně spustili kastrační program pro kočky z venkovních lokalit v nouzi nebo od majitelů s přemnoženými kočkami v těžké životní situaci (exekuce, nemoc, stáří atd.) V roce 2016 také spouštíme kastrační program pro psy v nouzi (od bezdomovců, od lidí s přemnoženými zvířaty). 

Děkujeme proto za jakýkoliv příspěvek na kastrace a ostatní ošetření těchto koček a psů na veterinární péči na sbírkový, transparentní účet: 2000725481/2010 s poznámkou "KASTRAČNÍ PROGRAM" odkaz zde 

 

Chcete pomoci s kastracemi toulavých koček v místě bydliště, firemního areálu, kravína, jízdárny atd? Kdo kastrace platí?

Jako první věc je potřeba se obrátit na obec - ideálně písemně. Starosta obce poté u nás může provést objednávku. Nejlepší je spolupráce se zodpovědnou obcí, která kastrace uhradí. Pokud odmítne, musíme kastrace a další výdaje hradit sami. Pokud je to možné, žádáme o příspěvek kastrační programy. Ty však nehradí plnou cenu! 

Divoké kočky je třeba chytat do odchytové klece, tzv. sklopce. Kočky, které jsou socializované, nechají se sebou manipulovat, k nám můžete přivézt v přepravce. Ideální je se nám ozvat s časovým předstihem mailem (kontakt@sancezviratum.cz) nebo zavolat (604043922). Po domluvě je možné nám kočky přivézt do karantény v Chrastavě (Barrandov 256).Kastrujeme v lokalitách okolo Liberce, Frýdlant, Hrádek, Mladá Boleslav, Jablonné atd. Program je určen pro bezprizorní kočky nebo majitele koček, kteří jsou prokazatelně v tísni. Nezaměňujte program s nabídkou kastrací zdarma pro kohokoliv - hlásí se i lide, kteří chtějí jen ušetřit! Tyto žadatele prosíme, ať si vybírají veterináře s možností splátkového kalendáře. 

Proč se kastrované kočky vypouští do původních lokalit? 

Spoustě lidem je líto koček, které vypouštíme zpět, avšak je obrovský rozdíl mezi kočkou, která zažije socializaci v prvních týdnech života, a mezi tou neochočenou. Divoké kočky jsou již neochočitelné, jsou to zvířata, která by v zajetí trpěla. I u koček, které se nechají pohladit a manipulovat se sebou, avšak jsou zvyklé žít roky na ulici, jsme zaznamenali, že dočasnou péči špatně snášejí. Uvědomme si také, že takových koček může být ve městě i stovky, zatímco my jsme soukromá organizace s omezenou kapacitou... Kastrace je humánním řešením utrpení přemnožených koček v ulicích i v útulcích. Také snižuje riziko přenosu nemocí, které se předávají pářením. Kastrované kočky si hlídají svou lokalitu a počet zvířat se nerozšiřuje. 

Kde jsme pomohli?

Rok 2020

V tomto roce Vás prosíme o vyšší míru spolupráce s odchyty - půjčení sklopce, případně klece pro pooperační péči je možné (klece je potřeba vracet, nezřídka je dolujeme čtvrt roku po někom, komu jsme je půjčili, zatímco je nutně potřebují jiní, pro jistotu již prosíme zálohu). Kastrace tedy hradíme, ale vzhledem k tomu, že většina členek je doma s miminkem, prosíme o větší spolupráci, moc všem děkujeme! Může se také stát, že máme mimo provoz karanténu kvůli panleukopenii nebo jiné nemoci - opět v takovém případě rádi zapůjčíme klec, abyste se o venkovní kočky po kastraci mohli postarat sami. 

 

Rok 2019

Rok jsme začali kastracemi koček opět v Dolní Řasnici, z nichž jsme umístili odrostlá koťata. Výhledově nás čekají kastrace v Chrastavě a Vratislavicích. Pokud je v karanténě přítomna kočka s vysoce infekčním onemocněním jako je panleukopenie, musí být karanténa uzavřena a můžeme kastrovat pouze dobrovolníkům, kteří jsou schopni zajistit si sami pooperační péči.

Rok 2018

Kastrovali jsme mnoho koček u paní v Dolní Řasnici, kde se paní kočky přemnožily na počet cca 20 koček, z nichž některé jsme pro jejich mazlivost umístili do depozita a poté do adopce. Dále jsme kastrovali několik koček pánovi v Hodkovicích, z nich jsme převzali do péče velice nemocné kotě, které následně našlo domov. Kastrovalo se také v Křížanech, kde se přemnožily kočky seniorům, z nichž některé také našly přes nás nový domov. Další kastrace probíhaly v Bílém Potoce, kdy šlo o polodivoké kočky, malá koťátka vymazlena a umístěna do adopce. Ke konci roku jsme provedli v Hodkovicích větší kastrační akci u seniorky, kde se také kočky přemnožily, avšak všechny jsou polodivoké, takže byly vráceny do původní lokality. 4 nemocná koťátka jsme převzali do péče, dvě bohužel zemřela na kombinaci nemocí jako herpesvirus, kalicivirus, chlamydie... 

Rok 2017

Letos kastrujeme opět v lokalitách okolo Liberce a Mladé Boleslavi. Přehled vykastrovaných koček, které se vrátily do původní lokality naleznete zde.

O kastračním programu si můžete poslechnout krátkou reportáž na Český Rozhlas Sever - po kliknutí zde

Rok 2016

V roce 2016 pomáháme nadále. Kastrujeme v Liberci, okolních městečkách a vesnicích (Frýdlant, Hrádek, Mladá Boleslav, Český Dub, Rychnov...) Celkem bylo za rok 2016 vykastrováno a vypuštěno zpět 23 koček. 

Rok 2015

Na přelomu listopadu a prosince jsme přijali 4 tříbarevné kočky, které rodily koťata v Harcově. Tam se o ně stará krmič, dostává od nás pro kočky krmivo a dostal polystyrénovou boudičku. 

5.10.2015 jsme přijali 2 dospělé kočky, 2 odrostlá koťata (kočky) a jedno, malé asi měsíční kotě (kočička). Přivezli je pracovníci střediska Diecézní charity Jiřetín pod Jedlovou - Domov svaté Máří Magdalény, kteří také zařídili následné umístění vykastrovaných koček. Koťata u nás zůstávají na následné umístění do nových domovů. 

V září jsme postupně přijali koťata od důchodce, kterému se kočky přemnožily (Simba, Merlin, Bagheera, Charlie a další). Přímo u pána kastrace koček zařídily dobrovolnice. Koťata u nás podstupovala ATB léčbu. 

Další vykastrované čičiny: Mína a Xénie, kterým hledá domov paní Břízová.  Další vykastrovanou byla kočka, matka několika koťat, které krmí paní Janečková v Ostašově. Další kastrace jsou v plánu u koček z Mladé Boleslavi.

Další 4 kočeny, zasloužilé matky po kastraci. Jedná se o divoké kočky, o které se stará pán, kterému jsme začali pomáhat. Jedna byla již vrácena do původní lokality, další budou vráceny, jak to bude možné. Jejich příbuzné již obývají polystyrénovou boudičku. 

Dále pomáháme krmit v lokalitách v centru a okolí centra Liberce. Zde také budeme kastrovat.

Děkujeme Městu Liberec, který náš kastrační program podpořit v dotačním programu EKOFOND pro rok 2016 částkou 25 000,-Kč.

Děkujeme za dar Nadaci na ochranu zvířat. Nadace nás podpořila darem 5 000,-Kč. Peníze budou využité na vet. ošetření a kastrace. Děkujeme 

 

logo

Děkujeme Nadační Fondu Tesco na příspěvěk 50 000,- Kč na vybudování karantény.

 

11083832_800956483273658_4106772487592362222_n

 

------------------------------------

Tato sbírka probíhá v rámci finanční sbírky schválené Libereckým krajem podle zák. č. 117/2001 Sb., o veřejných sbírkách a o změně některých zákonů ve znění pozdějších předpisů.

Fotografie naší karantény: