Úvod » O nás » Kauzy a Aktuality » Oficiální vyjádření k uzavření prodejen Svět Zvířátek

Oficiální vyjádření k uzavření prodejen Svět Zvířátek

V pátek 24. ledna 2014 jsme se dozvěděli o krachu prodejen chovatelských potřeb Svět Zvířátek v Liberci s pobočkami v OC Plaza a Géčko. Během následujících hodin a dní se rozjel kolotoč emailů a telefonátů, kterými jsme byli zahrnuti.

Konkrétně nás kontaktovaly čtyři bývalé zaměstnankyně s popisem situace a obavami o stav zvířat v uzavřených prodejnách. Popisovaly nám výpověď na hodinu, ale především strach o zvířata, která zůstala na místě. Vznášely obavy kvůli údajné podobné situaci v jiné prodejně, kde zvířata částečně vymřela. Někteří zaměstnanci prozřetelně dali v pátek zvířatům více krmiva a vody, šlo však pouze o jejich dobrou vůli, nikoli podnět z vedení, tím pádem se nedalo počítat s tím, že se tak stalo na všech prodejnách, ani s tím, že o tom vedení prodejen ví. Část zvířat si odnesli domů.

Proto jsme se v sobotu pokusili několikrát kontaktovat syna jednatele, pana Veselého mladšího – vyplý telefon – a pana Veselého staršího – hovory nezvedal, abychom si situaci ověřili a zjistili, zda-li o zvířata během uzavření prodejen někdo pečuje. Bohužel nereagovala ani zástupkyně vedoucího M. Horáková. Vzhledem k tomu, že se nám nikoho z výše uvedených nepodařilo kontaktovat, rozhodli jsme se situaci řešit oficiální cestou.

V pondělí 27.1.2014 nás v 11 hodin kontaktoval novinář z Liberecké Drbny s kolegou z MF Dnes, že k prodejně v Globusu jeli na vlastní pěst a situace se zde začíná vyostřovat. Bohužel vedení prodejny s likvidátorem mělo do prodejny přístup ještě před příjezdem ostatních orgánů, takže šetření nemůže být zcela objektivní. Ve chvíli, kdy pan Veselý mladší zjistil, že jede KVS a policie ČR, začali kvapem balit. Proto jsme ihned nasedli do auta a jeli na místo. Situace zde byla opravdu velmi napjatá.
My jsme měli možnost mluvit jak s likvidátorem, tak panem Veselým mladším, situace však bohužel nešla v klidu prodiskutovat. Ke zvířatům jsme nebyli vpuštěni. Dále následovala kontrola KVS a PČR. Příslušníci PČR po odchodu z prodejny prohlásili, že zde viděli mrtvé potkany. Inspektorky KVS neshledaly žádné pochybení. Odmítly zažádat o kamerový záznam, který by potvrdil, že se o zvířata opravdu nikdo nestaral. Naopak pan Veselý mladší tvrdil, že mu od bezpečnostní agentury nebyl během víkendu umožněn do prodejny vstup. Bezpečnostní agentura tvrdila, že nebránila vstupu do prodejny, ale odnosu věcí, tudíž zvířata mohla být nakrmena a zkontrolována.

Závěrem bychom chtěli říci, že i když má u sebe Svět Zvířatek stále některé věci a dary pro zvířata, náležící O.S. Šance zvířatům (toto řešeno s likvidátorem společnosti JUDr. Duchoněm), jedinou motivací k oficiálnímu řešení případu byl právě kontakt bývalých zaměstnanců a jejich obavy o životy zvířat. Bohužel tato situace nešla u majitele prodejen telefonicky ověřit, tak jsme byli nuceni podniknout oficiální kroky přes KVS, PČR a sdělovací prostředky.

Zpět na výpis